Przystępując do konkursu i realizując kolejne zadania przyświecała nam myśl „Pszczółka Flora – taka mała , taka ważna”. Tych kilka słów stanowiło kwintesencję celu, jakim jest popularyzacja wiedzy na temat znaczenia pszczół w środowisku i ich ochrony.
Zafascynowane klockami LEGO stworzyłyśmy model pszczółki Flory właśnie z użyciem klocków LEGO DUPLO.
Następnie do naszych planowanych działań włączyła się Rada Rodziców przy Przedszkolu Miejskim nr 2 Integracyjnym, podejmując się wirtualnej adopcji 25 pszczół. Tym samym nasze przedszkole włączyło się do akcji społecznej Greenpeace " ADOPTUJ PSZCZOŁĘ", w związku z czym „dołączyliśmy do roju” i zwiększyliśmy szansę pomocy pszczołom miodnym i dziko żyjącym.
W dalszej kolejności przystąpiliśmy do zorganizowania „pszczelego kącika”. Do tego zadania włączyli się rodzice,dzieci pracownicy przedszkola oraz zaprzyjaźnieni pszczelarze z naszych okolic. Kącik został wzbogacony o wystawę prac plastyczno-technicznych dzieci z naszej placówki. Wystawa posłużyła nauczycielom do przeprowadzania scenariuszów zajęć, dzieciom oraz rodzicom do pogłębienia wiedzy o pszczołach, pszczelarstwie. Dodatkowym atutem była wartość sensoryczna kącika,dzięki któremu dzieci mogły dotknąć, powąchać a nawet posmakować pszczelich produktów (różne rodzaje miodów ,ramka z ula z węzą oraz nadbudowanymi plastrami, pierzga, kosmetyki na bazie miodu,świece z wosku pszczelego i inne). Dzięki wystawie poznały terminy i nazewnictwo stosowane w pszczelarstwie. Natomiast kolorowe ilustracje informowały wszystkich zaciekawionych o budowie pszczoły, rodzajach uli, etapach powstawania miodu i wiele innych nowinek .
Przełomowym momentem w realizacji zadania konkursowego było spotkanie z wyjątkowym gościem – pszczelarzem, który w fascynujący sposób przybliżył nam tajniki swej pracy, opowiedział o życiu i pracy pszczół oraz o tym, jak dbać o te niezwykłe i pożyteczne owady. Nasz gość zaprezentował dzieciom profesjonalny ubiór pszczelarza i akcesoria do pracy w pasiece. W prezencie zostawił przedszkolakom duży słoik miodu do degustacji oraz wzbogacił nasz kącik tematyczny o ramkę z plastrami miodu . Ta wizyta wzbudziła ogromne emocje u dzieci, co miało swoje odbicie w rozmowach w grupach, w domach oraz ekspresji twórczej podczas wykonywania prac plastyczno-technicznych.
W kolejnych dniach zorganizowałyśmy dla wszystkich grup wiekowych pokaz multimedialny trzech filmików z serii „Z kamerą wśród pszczół” . Bohaterka filmiku w przystępny sposób przekazała dzieciom wiedzę na temat życia pszczół- jak mieszkają, jak pracują i co jedzą. Dowiedziały się również , jakie zagrożenia czyhają na pszczoły i co możemy zrobić , żeby im pomóc.
Powyższe zadania konkursowe były wstępem do realizacji zajęć dydaktycznych we wszystkich grupach wiekowych. Scenariusze zajęć były prowadzone również na zajęciach języka angielskiego. Poprzez aktywne formy zabawy dzieci z łatwością przyswoiły przedstawioną im tematykę. W wybranym dniu w przedszkolu udało nam się dostosować jadłospis do celów zadania konkursowego- mianowicie na śniadaniu pojawiły się kanapki z miodem oraz lemoniada z miodem i cytryną- takie nawyki żywieniowe staramy się propagować od dłuższego czasu , chcemy by nasze przedszkolaki zdrowo się odżywiały i znały wartość miodu ( zastępnik cukru, naturalny lek).
Kulminacyjnym momentem w realizacji naszych działań była kampania reklamowa dla rodziców i dzieci pt. „Pomóżmy pszczołom”. Dzięki zaangażowaniu naszego rodzica i dziecka mogliśmy dotrzeć z informacjami o pszczołach do wielu osób. Kampanię poprowadziły dwie „pszczółki”- nasza przedszkolanka wraz ze swoją mamą. Dziewczynka w przebraniu pszczółki witała rano w szatni rodziców z dziećmi i wręczała im ulotki informacyjne, jednocześnie propagując hasło „taka mała- taka ważna”. Potem odwiedziła przedszkolaki w grupach i udała się do pszczelego kącika.
Podsumowując realizację zadań konkursowych za duży sukces uważamy szeroko pojętą współpracę – z koleżankami nauczycielkami, rodzicami, z pszczelarzami. Nasze propozycje działań i zaangażowanie znalazło swój odzew w odczuciach, zachowaniach i postawach dzieci. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie tematyką pszczół, stawiały pytania, wyrażały się w formach artystycznych, zabawach ruchowych,rozmowach indywidualnych, w organizacji kącika tematycznego. Pszczółka Flora i jej życie okazała się fascynującym tematem dla dużych i małych. Pragniemy nadal pogłębiać tą tematykę a nasze kolejne , nieco dalsze cele do realizacji tematyki ochrony i życia pszczół to: zamontowanie hoteli dla owadów na drzewach w ogrodzie przedszkolnym, nasadzenie w oddalonym kąciku ogrodniczym roślin miododajnych, zachęcających pszczoły do zbierania nektaru i pyłku oraz uhonorowanie i opisanie drzew lipowych , rosnących na placu przedszkolnym jako „drzew przyjaznym pszczołom”.
Bee or not to be? 🐝 🐝 🐝
Koordynatorki zadania konkursowego mgr Anieszka Kuźniewska i mgr Aleksandra Toczek