• Terapeuta zajęciowy

TERAPIA ZAJĘCIOWA

mgr Hanna Zdunek

Zakres oddziaływań terapeutycznych:

• usprawnianie kończyn górnych (terapia ręki)
          • podnoszenie poziomu sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej
          • usprawnianie funkcji wzrokowych
          • kształcenie uwagi dowolnej i zdolności do intencjonalnej obserwacji
          • rozwijanie wyobraźni i myślenia twórczego
          • zmniejszanie chaotyczności wyładowań ruchowych u dzieci nadpobudliwych oraz pobudzanie do działania dzieci zahamowane psychoruchowo
          • wyrabianie nawyku działania (nauka zabawy)
          • kształtowanie poczucia sprawczości, własnej wartości,  pozytywnego obrazu samego siebie

Ze względu na specyfikę pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz ich potrzeby i możliwości psychofizyczne, na terapii zajęciowej wykorzystywana jest szeroka gama metod i form pracy. Ta różnorodność i dobór oddziaływań ma zapewnić wszystkim dzieciom możliwość pełnego uczestnictwa w zajęciach oraz poprawy ich funkcjonowania we wszystkich sferach rozwoju. Wśród nich doniosłe znaczenie mają: metoda wzmacniania pozytywnego, działalność plastyczna, metoda F. Affolter, zabawy z wykorzystaniem tworzyw przekształcalnych (metody wyzwalające). Zajęcia odbywają się indywidualnie lub w małych 2-3 osobowych zespołach, prowadzone są w formie zabaw i atrakcyjnych ćwiczeń preferowanych przez dzieci.