• PROGRAM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO "KU DZIECKU"

• W naszym przedszkolu korzystamy również z programu wychowania przedszkolnego "Ku dziecku", który został nagrodzony w konkursie MEN na najlepszy program wychowania przedszkolnego. Jego autorki to Barbara Bilewicz-Kuźnia i Teresa Parczewska z Zakładu Pedagogiki Przedszkolnej Instytutu Pedagogiki UMCS.

Treści zawarte w programie KU DZIECKU zachęcają nauczyciela do pracy opartej na działaniu, indywidualizacji i różnicowaniu we wszystkich obszarach: społecznym, emocjonalnym, poznawczym i fizycznym. Program akcentuje wspieranie rozwoju dziecka, umożliwianie zaspokajania jego aktualnych potrzeb oraz dostosowywanie zadań do rozpoznanego poziomu rozwojowego.

Podstawą teoretyczną programu „Ku dziecku” jest koncepcja inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.

Koncepcja ta zakłada, że inteligencja nie jest jedną właściwością, która opisuje możliwości człowieka w zakresie aktywności intelektualnej, ale istnieje kilka rodzajów inteligencji w zależności od tego, o jaki rodzaj aktywności chodzi. Gardner pokazuje, że inteligencja jest dynamiczna i wielopłaszczyznowa, wykraczająca poza zdolności lingwistyczno - logiczne, które tradycyjnie testujemy i oceniamy w szkołach. Na podstawie analizy badań z różnych dziedzin: neurologii, psychologii, psychometrii i antropologii wyodrębnił on siedem rodzajów inteligencji. Początkowa lista siedmiu rodzajów inteligencji zaczęła się rozrastać, najpierw do ośmiu, a potem dalej przez kontynuatorów H. Gardnera. W projekcie, z uwagi na postawione cele oraz ich zasadność wykorzystania w zajęciach terapeutyczno -rozwojowych autorki pozostały przy siedmiu inteligencjach:

• Inteligencja Werbalna (słowna);
          • Inteligencja Matematyczno- Logiczna;
          • Inteligencja Wizualno – Przestrzenna;
          • Inteligencja Fizyczno – Kinestetyczna;
          • Inteligencja Muzyczno - Rytmiczna (słuchowa);
          • Inteligencja Interpersonalna (międzyludzka);
          • Inteligencja Intrapersonalna (wewnętrzna).

Główne założenia:

• Każda osoba posiada wszystkie rodzaje inteligencji, rozwinięte w różnym stopniu;
          • Inteligencje tworzą profil niepowtarzalny dla innych jednostek;
          • Profile te są dynamiczne i zmieniają się w trakcie rozwoju jednostki;
          • Wszystkie inteligencje współpracują ze sobą w różnych konfiguracjach;
          • Inteligencje można rozwijać poprzez różnorodne ćwiczenia.

Program ma na celu przygotować dzieci do edukacji szkolnej, szczególny nacisk położony jest na rozwój naszych podopiecznych w sferze: społecznej, fizycznej, intelektualnej oraz twórczej.Program  akcentuje wspieranie rozwoju dziecka, umożliwia zaspakajanie jego aktualnych potrzeb oraz dostosowanie zadań do rozpoznanego poziomu rozwojowego.