• STRAŻNICY UŚMIECHU

• LOGO_STRAZNICY_USMIECHUProgram wychowawczo – profilaktyczny „Strażnicy Uśmiechu” autorstwa profesor Nady Ignjatović-Savić           z Serbii, został zaadoptowany do realizacji w polskich szkołach przez Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej.

Program „Strażnicy Uśmiechu” to cykl zajęć  psychoedukacyjnych, realizowanych na podstawie 32 scenariuszy, przeznaczonych dla dzieci:

- w wieku od 5 do 10 lat - Strażnicy Uśmiechu część 1

Program "Strażnicy Uśmiechu" zbudowany jest na fundamencie "Porozumienia bez Przemocy" Marshalla Roseberga , został przetestowany w 12 placówkach w Polsce przez Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogiczne w Warszawie /obecnie ORE/ i wprowadzony w roku 2007 do placówek oświatowych.

Celem programu jest:

Przede wszystkim profilaktyka tj. zapobieganie destrukcyjnym postawom dzieci, poprawa efektów nauczania, wspomaganie rozwoju samoświadomości, zapewnienie spójnych oddziaływań wychowawczych szkoły oraz  przygotowanie ich do świadomego uczestnictwa w życiu społecznym poprzez rozwijanie kompetencji społeczno-emocjonalnych dzieci i młodzieży - słowem rozwój Inteligencji Emocjonalnej .Wg Daniela Golemana autora "Inteligencji Emocjonalnej" sukces w życiu zależy:tylko w 20% od intelektu/inteligencji racjonalnej  a w 80% od umiejętności kierowania emocjami tj.  grupą czynników nazywaną  Inteligencją Emocjonalną.

Kolejnym celem programu jest wspomaganie rozwoju samoświadomości, kształtowanie umiejętności życiowych oraz społeczno-emocjonalnych dzieci i młodzieży.

Wspólne zajęcia prowadzone w atmosferze zabawy pomagają dzieciom:

• osiągnąć emocjonalną stabilizację,

• rozwijać zdolności przezwyciężania trudnych stanów emocjonalnych,
          • wyrażać własne zdanie,
          • dowiedzieć się czegoś nowego o sobie,
          • doskonalić umiejętności porozumiewania się z ludźmi,
          • budować zaufanie w stosunku do siebie i innych,
          • rozwijać poczucie własnej wartości,
          • umacniać i zawiązywać nowe przyjaźnie,
          • nauczyć się lepiej rozumieć i szanować siebie i innych.