• PROGRAM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO "OD PRZEDSZKOLAKA DO PIERWSZAKA"

• "OD PRZEDSZKOLAKA DO PIERWSZAKA" – Iwona Broda ,wyd. WSiP

przedszkole nr 4 Lubartów

Program "Od przedszkolaka do pierwszaka" zgodny jest z obowiązującą "Podstawą programową wychowania przedszkolnego", precyzuje organizację procesu wychowawczo - dydaktycznego. Ukierunkowany jest na wielostronny rozwój dziecka, zgodnie z jego wiekiem i możliwościami rozwojowymi.Jest on aktualny i w pełni odpowiadający przepisom MEN, zgodny z obowiązującą podstawą programową. Ukierunkowany jest na wielostronny rozwój dziecka, zgodnie z jego wiekiem i możliwościami rozwojowymi. Otrzymał wyróżnienie w 2009 roku w konkursie organizowanym przez CODN i MEN.

Program podzielony jest na trzy grupy wiekowe:

• Jestem trzylatkiem – będę czterolatkiem
          • Jestem czterolatkiem – będę pięciolatkiem
          • Jestem pięciolatkiem będę sześciolatkiem

W każdej grupie wiekowej przedstawione są te same bloki tematyczne (odnoszące się do obszarów podstawy programowej),   a cele w nich zawarte ułożone są zgodnie z zasadą stopniowania trudności.

Bloki tematyczne:

Blok 1. Znam swoje prawa i obowiązki. Zgodnie bawię się z innymi
          Blok 2. jestem samodzielny, dbam o higienę, ład i porządek
          Blok 3. Mówię coraz wyraźniej, panuję nad swoim głosem, rozumie się z innymi
          Blok 4. Coraz lepiej rozumiem siebie i swoje otoczenie
          Blok 5. Dbam o zdrowie i sprawność fizyczną
          Blok 6. Dbam o bezpieczeństwo swoje i innych
          Blok 7. Jestem jak prawdziwy aktor w teatrze i widz na widowni
          Blok 8. Lubię śpiewać lubię tańczyć
          Blok 9. Wypowiadam się przez różne działania plastyczne
          Blok 10. Interesuje się techniką, konstruuję i cieszę się, że potrafię to zrobić
          Blok 11. Obserwuje pogodę i wiem, jak się zachować, aby było bezpiecznie
          Blok 12. Jestem częścią przyrody, szanuję rośliny i zwierzęta
          Blok 13. Lubię matematykę i rozumiem coraz więcej
          Blok 14. Przygotowuje się do czytania i pisania
          Blok 15. Kocham swoją rodzinę, miejscowość, swój kraj.

Każdy blok to zbiór celów ogólnych i szczegółowych, dających nauczycielowi poczucie uporządkowania i orientację co do możliwości dziecka w danym okresie rozwoju.Jednocześnie zakres treści programu pozwoli nauczycielowi opracowywać plany pracy wychowawczo-dydaktyczno - opiekuńczej oraz prowadzić działania z wychowankami w taki sposób, aby osiągali oni umiejętności dające możliwość dobrego startu w szkole.